نقش اسباب بازی در رشد کودکان

تاثیر استفاده از اسباب بازی در یادگیری کودکان

رفتار کودکان

اسباب بازی یکی از جذابترین سرگرمی هایی است که مورد توجه خیلی از کودکان هست، اگر شما نیز یک کودک در خانه داشته باشید فارغ از جنسیت آن قطعاً یکسری اسباب بازی نیز برای او تهیه کرده اید که او آن ها رو دوست دارد، در این مقاله قصد داریم تا گریزی به تاثیر استفاده از اسباب بازی در یادگیری کودکان داشته باشیم و همچنین اهمیت اسباب بازی در رشد شخصیت کودکان را بدانیم پس با ما همراه باشید.

آغاز پرورش بسیاری از توانایی های انسان در سنین کودکی است پرورش قدرت تخیل و ادراک نیز در کودکی شکل می گیرد، به همین دلیل مورد نیاز است تا کودکی هر انسانی بهتر بررسی و مورد توجه قرار گیرد.

یادگیری بخش مرکزی ذهن همه ی انسان ها است حتی در زمانی که فکر می کنید در حال یادگرفتن نیستید  مغز شما در حال کسب تجربیات جدید است.

آموزش و محیط آموزشی بیشترین اثر را در ذهنیت اشخاص دارد، همین امر به مراتب بیشتر در کودکان صدق می کند مخصوصاً محیطی که کودکان به آموزش در آن مشغول هستند نیز تاثیر بسزایی در یادگیری آن ها دارد.

طراحی فضا برای کودکان

یکی از چالش های مهم طراحی فضای کودک متناسب با سن آن است، دوران اولیه کودکی دوران فانتزی های شگفت انگیز، حیرت و بازی و جهان میدانی برای خیال پردازی است و داستانی نمایشی است که سعی می کنند در آن نقش خود را به بهترین نحو بازی کنند.

باید بدانید عملکرد کودکان تحت تاثیر اشکال و ترکیب هایی شامل مبلمان و اسباب بازی ها در محیط داخل و گیاهان و حیوانات در خارج بنا است ، در اواسط کودکی به طور ژنتیکی برنامه ریزی می شوند برای کاوش و اکتشاف جهان و توانایی درک مفهوم بازی را دارند .

نقش بازی در رشد کودکان

نقش بازی در کارکرد جسمانی کودک

فعالیت کودکان در بازی های حرکنی ضمن ایجاد حس نشاط و شادی باعث رشد و تقویت عضلات کودکان می شود به طور مثال در هنگام راه رفتن عضلات پای کودکان تقویت می شود.

نقش بازی در رشد ذهنی کودکان

یکی از فواید بازی توانایی القای مطالب آموزنده به شخص بازی کننده است، به طور مثال در بازی های فکری کودکان محبورند تمام تلاش خود را بکنند و از ذهن خود برای حل معمای بازی استفاده کنند که همین مسئله باعث تقویت ذهن و قدرت اندیشه می شود .

مهارتهای زبانی

زمانی که کودک بازی ‌می‌کند و در تعامل با دیگران قرار می‌گیرد مهارتهای زبانی وکلامی او پرورش می‌یابد. شعر خوانی, داستان سرایی و صحبت کردن های معمولی سبب رشد مهارت های زبانی کودک می شود.

مفاهیم شناختی

کودکان از طریق بازی کردن ، آموزش شمارش اعداد ، آموزش رنگها ، شکل و سایز‌ها را نیز می‌آموزند. بازی کردن مهارت حفظ کردن و دقت کودکان را افزایش می‌دهد. زمانیکه کودکان در محیط‌های محرک‌آمیز بازی می‌کنند سطح فکری آنها نیز بالا می‌رود.

تاثیر درمانی

کودک می تواند از طریق بازی، انرژی تحت فشار خود را بیرون بریزد. کودک می تواند احساساتی از قبیل ترس، رنجش، نگرانی، شادی و … خود را آن طور که دوست دارد در قالب شخصیت های دلخواهش بیان نماید و کدورت درونی خود را نیز از بین ببرد. همچنین اسباب بازی های مخصوصی در اختیار کودکانی که ناتوان هستند با هدف بهبود شرایط آن ها قرار می گیرد.

علاوه بر موارد ذکر شده عواملی دیگری نیز در بازی کودکان دخیل هستند و قطعاً می توانند تاثیر بسزایی در رشد کودکان داشته باشند پس به فضای بازی کودکان و نحوه اجرای آن توجه کنیم.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *