افزایش اعتماد به نفس در کودکان

۵ روش افزایش اعتماد به نفس در کودکان

رفتار کودکان

مبحث اعتماد به نفس یکی از مطالب جذاب در حوزه انسان شناسی می باشد. اگر می خواهید که برای کودکتان آینده زیباتر را متصور شوید یکی از اقدام هایی که باید انجام دهید افزایش اعتماد به نفس در ایشان است.

اغلب کودکان به طور غیر ارادی کارهایی را که شما به عنوان والدین انجام می دهید، را تقلید می کنند، خواه این عمل صحیح و خواه نادرست باشد، پس در قدم اول شما باید رفتار خودتان را زیر نظر بگیرید ، این باعث می شود که اعمال و رفتار خوب شما روی کودکتان تاثیر بگذارد، در مورد اعتماد به نفس هم به همین طریق است، اگر شما رفتارتان با او مانند یک انسان سرخورده باشد این تاثیر بر روی کودکتان نیز تاثیر خواهد داشت.

کودک شما باید باور کند که می تواند کار های شگفت انگیز و شایسته ای انجام دهد و شایستگی این را دارد که به او عشق ورزیده شود و مورد توجه و تمجید قرار گیرد .

۱٫دل بستگی را به وجود آورید:

نوزادی را تصور کنید که همیشه جایی را در آغوش گرم پدر و مادر خود دارد و پاسخ گریه هایش نوازش و مهربانی است.چنین خانواده ای به نوزاد خود عشق می ورزد و نوزادشان احساس ارزشمند بودن می کند و از حسی که دریافت کرده است لذت می برد.

۲٫بازتاب مثبتی به کودکتان ارسال کنید:

برداشت از خود در کودکان به ویژه در دوره ی پیش از مدرسه تا حد بسیاری به بازتابی که از پدر و مادرشان می گیرند و به عبارتی برداشت پدر و مادر از آنها بستگی دارد. آیا به کودکتان نشان می دهید که از بودن او خوشحالید؟ که نظر و خواسته ی او برایتان مهم است .

۳٫ واقع‌گرا باشید:

بی‌شک آدم نمی‌تواند همیشه لبخند‌ به‌ لب داشته باشد. کودکان خوشحالی تقلبی را درک می‌کنند. بنابراین باید بدانند که ممکن است شما گاهی اوضاع خوبی نداشته باشید و این ربطی به آنها ندارد. حساسیت شما نسبت به کودکتان، توجه او را نسبت به شما افزایش می‌دهد و یک روز این دختر کوچولو یا شازده پسرتان است که شما را سر حال می‌آورد و به شما اعتماد به نفس می‌دهد.

بازی مثل سرمایه‌گذاری برای آینده است

برای برخی بزرگسالان رها کردن کارهای روزمره‌ی زندگی سخت است و شاید فکر کنند بازی با کودک‌شان اتلاف وقت است. کاری که به نظر شما بی‌اهمیت است، در نظر کودک‌تان بسیار مهم و باارزش است. هرچه برای گذران وقت با کودکتان مشتاق‌تر باشید، او وقتی بزرگ‌تر شد علاقه‌ی بیشتری برای بودن در کنار شما خواهد داشت و شما می‌توانید او را در در بازی‌ها یا کارهای خود شریک کنید. بهتر است این طور به قضیه نگاه کنید: شما دارید مهم‌ترین کار دنیا را انجام می‌دهید؛ بزرگ کردن و پرورش یک انسان.

۴٫بازی کردن با کودکان:

فعالیتی که کودکتان آن را انتخاب می کند، بیشتر از فعالیتی که یک بزرگسال انجام می دهد دوام دارد. علاوه بر این کودکتان به شما امیدوار می شود و متوجه می شود که برای او و کار هایی که انجام می دهد ارزش قائل هستید.

۵٫فرزندتان را با اسمش صدا کنید:

نام یعنی منظور من تو هستی!. به کاربردن نام کودکتان به همزاه تماس چشمی با او به همراه ناز و نوازش حس خوبی را به او القا می کند، که تو آدم ویژه ای هستید.

صدا کردن نام شخص آغاز ارتباط نزدیک طرفین است این عامل باعث می شود تا مرز ها میان شما برداشته شود ، و حتی سرزنش ها را ملایم تر جلوه می کند.

کودکان با اعتماد به نفس بیشتر، اطرافیان‌شان را بیشتر با نام یا عنوان آنها صدا می‌زنند زیرا اعتماد به نفس در کودکان باعث می‌شود روابط‌شان با دیگران مستقیم‌تر باشد. وقتی کودک‌تان می‌گوید «سلام بابا!»، تأثیر بیشتری روی شما می‌گذارد تا یک «سلام» خالی. دانش‌آموزی که می‌تواند معلمش را به اسم صدا کند، راحت‌تر با او ارتباط برقرار می‌کند.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان باعث ایجاد فضایی بهتر برای برقراری ارتباط نزدیکتر با کودکتان می شود، پس این نکته را مد نظر داشته باشید که مسئله افزایش اعتماد به نفس برای تربیت فرزندتان بسیار مهم است.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *